Přednášky ve školním klubu

15.10.2021 •

V pátek 24. září 2021 nás ve školním klubu ZŠ M. Kudeříkové ve Strážnici čekal další z projektů Šablon II. s tématem: Vše, co chceš vědět o rybách.

Pozvali jsme si do školního klubu pana Romana Helíska, který je příslušníkem rybářské stráže a zároveň spolupracuje s propagátorem rybářství – známým z televizních obrazovek J. Vágnerem.

Při projektovém dnu žáci pozorovali šupiny kaprů, určovali druhy ryb, měli možnost si vyzkoušet rybářské oblečení a vybavení pro sportovní rybolov.

Z promítnuté prezentace se žáci dozvěděli informace o chování a životě sumců i jiných druzích ryb. Byly promítnuty fotografie a videa z úlovků p. Helíska.  Nejvíce je ale zaujalo přinesené vybavení určené pro lov ryb (nástrahy, vábničky, splávky, vlasce apod.)

A za měsíc následovala další přednáška o historii letectví v českých zemích, především pak s minulou a současnou produkcí letadel kunovické firmy Aircraft Industries, kterou nás provedl Ing. Filip Stanislav.

Účastníci školního klubu se seznámili s průběhem současné výroby letounů díky přineseným letáčkům, fotografiím i virtuální prohlídce letounu L 410NG – největšího dopravního letounu vyráběného na území České republiky. Odborným výkladem při virtuální prohlídce žáci zjistili jaké základní prvky má vnější konstrukce letounu – k čemu slouží trup, křídlo, svislé a horizontální ocasní plochy spolu s křidélky. Jak důležitou roli hrají motor a vrtule, jaké druhy přistávacího zařízení existují, kam se ukládají objemná zavazadla a kde se v letounu nacházejí nádrže na palivo.

Virtuální procházka pokračovala v kokpitu letadla – zde jsme se seznámili s druhy jednotlivých displejů, ovládacích prvků a pák a dalších podpůrných systémů. Naše dotazy směřovaly i k práci dvou pilotů během letu.

Na závěr jsme v diskusi mohli položit otázky ohledně hmotnosti letounu, spotřeby paliva, nouzové výbavy a cestovní rychlosti letounu.