Stalo se listopad 2017

30.11.2017 • 

Parlamentní den                                                                                                  Jakub Trávníček

Ve středu 22. listopadu se pětice poslanců školního parlamentu naší školy, vydala do Brna, aby se zde zúčastnila akce Parlamentní den pořádané Krajským parlamentem dětí a mládeže Jihomoravského kraje. Cílem Parlamentního dne bylo setkání školních parlamentů z našeho kraje a výměna zkušeností s fungováním jednotlivých parlamentů. Po úvodním představení činnosti Krajského parlamentu dětí a mládeže, byli účastníci akce rozděleni do skupinek pro workshopy, při kterých měli jejich účastníci na základě svých zkušenosti vytvořit plakát ukazující, čím by se měl zabývat ideální školní parlament. Hlavním výstupem z workshopů byla závěrečná prezentace plakátů jednotlivých skupin. Věříme, že si naši žáci odnesli množství nových poznatků a nápadů, které pomohou zlepšit činnost našeho školního parlamentu a především celé naší školy.

 

Okresní kolo soutěže Bible a my                                                                      Monika Soláriková

Naše škola opět poskytla zázemí pro okresní kolo 25. ročníku soutěže Bible a my. Soutěže se letos zúčastnilo celkem 38 soutěžících z celkem 20 zapojených škol hodonínského okresu. Soutěžící byli rozděleni do čtyř kategorií podle věku od prvního stupně základní školy po středoškoláky. Okresní kolo proběhlo ve dvou částech. Nejdříve si všichni soutěžící napsali test a šest nejúspěšnějších řešitelů v každé kategorii postoupilo do veřejného finále. Z finálové šestky postoupili přímo do ústředního kola maximálně dva soutěžící z každé kategorie, další jsou náhradníci. V letošním ročníku došlo k výjimečné situaci. Na prvních příčkách v prvních třech kategoriích se umístili pouze žáci ze stejné základní školy v Dolních Bojanovicích: Pavlína Tomčalová, Alžběta Martínková a Vít Martínek. Ve 4. kategorii zvitězila Anna Kománková z Purkyňova gymnázia ve Strážnici.         

Žáci naší školy si vedli také velmi dobře. Všem se podařilo probojovat až do finálové šestice a zde obsadili tato místa: Anna Hudcová 5. místo, Jan Cáb 6. místo a Gabriela Tomečková 3. místo. Posledně jmenovaná je současně prvním náhradníkem za přímo postupujícími do ústředního kola ve 3. kategorii. Všem výhercům srdečně blahopřejeme, oceňujeme jejich svědomitou přípravu.

 

Zájemci o strážnickou minulost si dali dostaveníčko v naší škole                            Petr Tomeček

Ve spolupráci s místním muzejním spolkem a rodičovským spolkem OSMA byla koncem listopadu na půdě školy uspořádána přednáška archeologa hodonínského muzea Františka Kostroucha zaměřená na nejnovější archeologické nálezy ze Strážnice. Několik desítek historických nadšenců zhlédlo prezentaci nejzajímavějších předmětů a informací o životě našich předků získaných v posledních pěti letech především v ulicích Kostelní a Komenského. Krátce se přednášející dotkl také některých vykopávek prováděných v bezprostředním okolí strážnického zámku. Po skončení přednášky pokračovala akce dotazy přítomných a besedou o zajímavých otázkách historie našeho města.  


« zpět