Stalo se - prosinec, leden

31.01.2020 • 

Na exkurzi ve firmě ve Strážnici                                                                        

V předvánočním čase, kdy všichni shánějí dárky, jsme i my žáci 8. 9. tříd dostali dárek v podobě exkurze do strážnického podniku LM Rubber s. r. o. pana Luďka Macháčka. Výroba se nachází v areálu bývalého podniku Šohaj ve Strážnici. Od roku 1999 se zabývají zpracováním technické pryže do podoby různých lisovaných výrobků. Jsou největším světovým producentem minigolfových míčků. Při návštěvě jsme si prohlédli celou výrobu s odborným výkladem. Na památku, k naší velké radosti, jsme si mohli vybrat suvenýry z kazových výrobků – minigolfové míčky a míčky pro psa, které ještě nejsou na trhu. Návštěva se nám moc líbila, míčků jsme měli plné kapsy.

 

Sbírka pro psí útulek                                                                                           Vojtěch Studénka

Co tak udělat něco pro kamarády? Třeba i ty psí? Před Vánoci se děti ze školního klubu ZŠ M. Kudeříkové rozhodly uspořádat sbírku pro psí útulek v Hodoníně. Do tohoto útulku se vozí pejsci i z našeho města. Děti ze školního klubu se spolu s vychovateli postarali o organizaci sbírky a také o doručení vysbíraných věcí, pro které si přijeli zaměstnanci ZOO Hodonín, pod kterou útulek patří. Ve škole se vybraly deky, ručníky a pelíšky, granule, konzervy a jiné pamlsky, obojky a vodítka, hračky pro pejsky. Všem žákům, pedagogům a rodičům, kteří se do sbírky zapojili a ukázali tak laskavost ve svých srdcích mockrát děkujeme!!!!

 

Den historie                                                                                                             Jiří Machálek

Zatímco v uplynulém školním roce jsme si připomněli kulaté výročí naší školy (110 let od jejího založení) mnoha zajímavými aktivitami, v letošním roce proběhl Den školy skromněji. V předvánočním týdnu jsme podnikli cestu staletími do éry renesance – zúčastnili jsme se historického vzdělávacího programu „Leonardo da Vinci – 500 let“, který si pro žáky I. i II. stupně připravil soubor Pernštejni. Ve dvou vystoupeních ve školní tělocvičně žáci poznali osobnost a dílo tohoto znamenitého renesančního génia, od jehož smrti uplynulo pět století. Během následné interaktivní výstavy si všichni žáci mohli některé z jeho vynálezů a mechanismů na vystavených funkčních modelech vyzkoušet. 

 

My jsme žáci 3. B… aneb setkání s Machem a Šebestovou                                  Klára Kamenská

Úvodní větu ze známých příběhů Macha a Šebestové určitě nemusíme nikomu představovat, stejně jako ony školáky, kteří umí vykouzlit úsměv na tváři nejen dětem, ale i dospělým.  Žáci 1. až 3. tříd se s nimi měli možnost také setkat a to v brněnském divadle Radost, kam s oblibou na divadelní představení jezdíme. Tentokráte jsme vyrazili hned po vánočních prázdninách 6. ledna 2020. I přes brzké ranní vstávání nás představení příjemně naladilo. Humorné propojení loutek, hudebních ukázek i hereckých výkonů změnilo scénu v kouzelný kolotoč plný zajímavých okamžiků.  Běhen hodiny jsme se ocitli nejen Kropáčkovi v krku, ale také na pirátské lodi, ve škole či v parku. Dětem i učitelům se celý výlet moc líbil a myslím, že jsme do toho nového roku vstoupili s vtipem, úsměvem na rtu a dobrou náladou. Chci touto cestou také poděkovat rodičovskému spolku OSMA za příspěvek na autobus.

 

Divadelní představení Hana                                                                              

Ve čtvrtek 9. ledna jsme se vydali do Mahenova divadla v Brně na divadelní představení Hana, inspirované knihou české autorky Aleny Mornštajnové, jedné z nejúspěšnějších autorek současnosti. Představení režíroval pan Martin Glaser,  hlavní role ztvárnily Eva Novotná a Elena Trčková.

Během necelých tří hodin nás herci zasvětili do života židovské dívky Hany a její rodiny v období před začátkem druhé světové války a následujících válečných a poválečných let. Ukázali nám běžný život v této době i prostředí koncentračního tábora v Terezíně.

Hrdinky románu si chtěly pouze užívat života. Byly to vcelku obyčejné ženy z obyčejné rodiny. Jen se v klíčových okamžicích nerozhodly správně. Nebyl ,,dobré“, nebo ,,špatné‘‘ rozhodnutí. Netušily, jaké následky jejich rozhodnutí přinese. Tím nám příběh připomíná, že žádné z našich rozhodnutí nezůstane bez následků. Dozvěděli jsme se také, co se lidem dělo. Například, že Židé nemohli vycházet z domu po osmé hodině večerní, mohli chodit do obchodu až večer, kdy už bylo zboží vyprodáno… Já sama si nedovedu představit v takové době žít.

 

Odpočinkové koutky                                                                                       Martina Vavříková

Aby mohli o přestávce relaxovat i žáci, kteří zrovna neholdují hraní ping-pongu nebo žáci I. stupně, navrhli a zrealizovali jsme 4 odpočinkové koutky. Na realizaci koutků jsme pracovali s žáky v průběhu minulého školního roku v rámci Ekotýmu. Koutky obsahují vaky, na které se můžeme pohodlně usadit, starší skříňky, které získaly novým nátěrem novou tvář a možnost využití. Ve skříňkách se ukrývají společenské hry, zčásti zakoupené a zčásti vyrobené v rámci pracovních činností, umožňující efektivní využití volného času, hlavně o velké přestávce.

Celý miniprojekt Odpočinkové koutky je realizován v rámci projektu KaPoDaV – Podpora kariérového  poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání v  Jihomoravském kraji” s registračním číslem  CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008211."

 

 

 

Úspěch mladých historiků                                                                                        Jiří Machálek

Dějepisná olympiáda, v níž žáci základních škol a studenti víceletých gymnázií každoročně změří své síly v historických znalostech, se řadí k soutěžím, ve kterých  žáci naší školy tradičně dosahují dobrých výsledků. V letošním školním roce postoupili do okresního kola Dějepisné olympiády, které se uskutečnilo 14. ledna 2020 na strážnickém Purkyňově gymnáziu, dva žáci naší školy – Luděk Studnička a Martin Podmajerský. V konkurenci 30 soutěžících z hodonínského okresu patřili naši žáci k nejlepším. Martin se při své první účasti v soutěži umístil na 9. místě, Luděk navázal na své loňské úspěchy a obhájil výborné 2. místo. Tím si zajistil postup do krajského kola Dějepisné olympiády, které proběhne v březnu letošního roku v Brně. Oběma soutěžícím gratulujeme a Luďkovi přejeme hodně zdaru v další fázi této prestižní soutěže.

 


« zpět