Svátek čtenářů 2016

11.03.2016 •

Březen = Svátek čtenářů

V pátek 11. března – měsíce knihy, jsme na naší škole již tradičně oslavili Svátek čtenářů. Tato akce proběhla ve všech ročnících naší školy a jejím cílem bylo podpořit všechny zapálené čtenáře a povzbudit a motivovat ty, kteří si kladný vztah ke čtení zatím nevytvořili. Do akce se zapojili se také všichni učitelé naší školy. Ve třídách probíhaly čtenářské dílny, kdy se žáci společně s učiteli ponořili do četby svých přinesených knih, vzájemně se inspirovali svými přinesenými knihami a sdíleli společně zážitky z četby. Své oblíbené knihy mohli žáci prezentovat formou plakátu, kterým svou knihu představili také ostatním spolužákům.

Starší žáci četli svým mladším spolužákům a formou zábavných aktivit s přečtenými ukázkami společně dále pracovali. Například druháci přišli do školy přestrojení za námořníky, aby společně s Maxipsem Fíkem prožívali dobrodružství na moři. Pro sedmáky byla ve strážnické knihovně připravena beseda na téma Detektivní literatura. Pracovnice knihovny pro žáky 3. - 9. také vytvořily dotazník mapující vztah žáků k četbě.

V rámci této akce přijal na naši školu pozvání režisér, animátor, scénárista a spisovatel pan Cyril Podolský, který je například tvůrcem animovaného seriálu Krysáci a podílel se také na oživení postav Pata a Mata nebo Králíků z klobouku. Pro žáky osmých a devátých tříd si připravil velmi zajímavou besedu o cestě knižní postavy až na filmové plátno a o mravenčí práci týmu lidí, kteří postavu vyrobí a rozhýbají tak, abychom si na konci tohoto náročného procesu mohli vychutnat svoji oblíbenou pohádku. Svátek čtenářů byl i letos vydařenou akcí a věříme, že přinese své ovoce v podobě dalších nadšených čtenářů, pro které je čtení radostí a příjemnou relaxací.

Monika Stoláriková