Svátek čtenářů

20.03.2014 •

Svátek čtenářů měl premiéru

Čtení knih můžeme vyhledávat, milovat, nesnášet, chápat jako nejlepší formu odpočinku nebo také jako nutné zlo, to však nic nemění na tom, že číst a správně rozumět přečtenému textu je v dnešní době naprostou nezbytností. Svátek čtenářů, jak jsme tuto akci nazvali, byl dnem vyhrazeným různým aktivitám spojeným s knihami. Pozvali jsme k nám hodonínského spisovatele Petra Grubera, který je autorem knih s válečnou tématikou a žákům představil svou knihu Voják říše a svědomí, a kněždubskou rodačku spisovatelku Marii Novotnou, autorku knihy Život pod Šumárníkem. Díky ní mohli někteří žáci nahlédnout do každodenního života svých předků.

Starší žáci četli svým mladším spolužákům z knížek a formou zábavných aktivit s přečtenými ukázkami společně dále pracovali. Že se jim čtení líbilo, dokázali svými zdařilými ilustracemi. Šesťáci navštívili městskou knihovnu, kde pro ně byla připravená zajímavá beseda o vzniku knihy. Do akce byli zapojení také všichni učitelé naší školy. Ve třídách probíhaly čtenářské dílny, kdy se žáci společně s učiteli vzájemně inspirovali svými přinesenými knihami, sdíleli společně zážitky z četby, pracovali se zajímavými literárními texty a nakonec si také zkusili vytvořit svůj vlastní text. Ti nejzapálenější čtenáři přišli přestrojení za oblíbeného literárního hrdinu, a tak jste u nás mohli potkat například Saturnina, Fiorellu či strýčka Pagáča. V průběhu dne byly také vystaveny čtenářské deníky, kam si mnozí žáci pravidelně zaznamenávají své přečtené knihy.

Svátek čtenářů měl letos svou premiéru, ale přesvědčili jsme se, že ti kdo knihy milují, si tento den užili a ti, kteří čtení příliš neholdují, snad zjistili, že kniha může být zábavným společníkem všedních dnů.

Monika Stoláriková, Bohumila Náhlíková, Jiří Machálek