Projekt Za tradicí moravského venkova

11.11.2014 •

Projekt Za tradicí moravského venkova

Dne 11. listopadu 2014 jsme se v rámci vzdělávacího projektu Za tradicí moravského venkova vydali s panem učitelem Machálkem autobusem do Petrova natáčet rozhovor s vinařem Miroslavem Svobodou. Natáčeli jsme dokument, který pojednával o tradičních řemeslech tady na Slovácku. Tento vzdělávací dokument měl přiblížit jednotlivá řemesla ostatním žákům jiných škol z celé ČR. Natáčení trvalo kolem tří hodin a bylo hodně náročné, hlavně po psychické stránce. Úplně nejtěžší bylo postavit se před kameru a začít plynule mluvit. Točili jsme v okolí jeho dvou vinných sklepů v Plžích. Po dokončení jsme se přesunuli do Strážnice ke zdejšímu válcovému mlýnu, kde už na nás čekal pan Hrdoušek s dalšími třemi řemeslníky: mlynářem, řezbářem a malérečkou. Měli jsme za úkol natočit všechna tři řemesla, ale z časových důvodů jsme stihli pouze mlynáře. Dohodli jsme se na náhradním termínu, ten byl v pátek 12. prosince. Tentokrát s námi šel pan ředitel Tomeček, kterého následně vystřídala paní zástupkyně Dudová. Na tento den bylo připraveno natáčení s panem Vítem Vavřiníkem, řezbářem. Natáčení probíhalo v jedné z místností válcového mlýna věnované expozici řezbářské tvorby. Byla to pro nás velká a zajímavá zkušenost, kterou bychom si určitě ještě znovu zopakovali.

Adéla Studničková, Radek Nejeschleba