Projekt: Ovoce a zelenina do škol

Projekt Ovoce a zelenina do škol byl v České republice zahájen ve školním roce 2009/2010. Jedná se o projekt Evropské unie, který je spolufinancován Evropskou unií. Naše škola je účastníkem tohoto projektu od jeho počátku, od roku 2009/2010.

Cílem projektu je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Cílovou skupinou projektu byli žáci prvního stupně základních škol, včetně dětí z přípravných tříd základních škol, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky. Od školního roku 2017/2018 jsou cílovou skupinou všichni žáci základních škol.mj. zvýšit oblibu spotřeby produktů z ovoce, zeleniny a přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny. Vytvořit u dětí správné stravovací návyky, zlepšit zdravotní stav mladé generace a zvýšit klesající spotřebu ovoce a zeleniny ve společnosti.

Podpora se vztahuje na čerstvé ovoce a zeleninu, popř. balené ovoce a zeleninu, pokud neobsahují přidané cukry, sůl, tuky a sladidla, dále na balené ovoce a zeleninové šťávy, pokud neobsahují přidaný cukr, tuky a sladidla.

Od roku 2017 se projekt vztahuje na všechny žáky školy od prvních do devátých ročníků základní školy. Ovoce a zeleninu dostávají žáci dvakrát měsíčně zcela zdarma, většinou v pátek. Škola se do projektu přihlásila prostřednictvím žadatele schváleného Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) – tím je firma Ovocentrum Valašské Meziříčí.

Škola navíc dostává letáčky s informacemi o dodaném ovoci a zelenině. Možnost exkurze ve velkoskladu nebo osobní účast na Dnu zdraví ve škole, zapojení do výtvarných nebo básnických soutěží, kvízy a vyplňovaly, vzdělávací pexesa, CD s informacemi o ovoci a zelenině.

Koordinátor projektu ve škole

Vítězslav Kuda, DiS